Návrh rozpočtu mieri do parlamentu – v zdravotníctve po starom

Autor: Peter Ottinger | 19.10.2015 o 9:06 | Karma článku: 2,77 | Prečítané:  341x

Prichádza čarovné obdobie parlamentného licitovania o úpravách Štátneho rozpočtu pre jednotlivé rezorty. Medzi dôležité pripomienky pre zdravotníctvo budú určite patriť návrhy odvodu za poistenca štátu.

Čítať vyjadrenia „naslovovzatých“ odborníkov je zábavné. Jeden udáva koľko zdrojov naviac prinesie vyššie percento za poistenca štátu, druhý spochybňuje počet udávaných poistencov štátu. Totiž spomínaní poistenci štátu, ktorých je približne 3,15 milióna spotrebuje zo zdravotníckeho rozpočtu beznádejne najviac.

Náklady na ekonomicky neaktívnych poistencov vykrýva zamestnaná stredná vrstva alebo samostatne zárobkovo činné osoby. Ekonomicky pasívne a ekonomicky aktívne osoby sa skladajú na stranu príjmov poistného rozpočtu. Najmä v prípade ekonomicky neaktívnych poistencov vyznieva slovo skladajú dosť smiešne, pretože dobre vieme, že sú už spomenutými poistencami štátu.  Je najvyšší čas, aby sa tento systém stal minulosťou.Je zbytočné polemizovať či bude v zdravotníctve viac alebo menej zdrojov ako vlani alebo predvlani. Z takto naplňovaného rozpočtu pre zdravotníctvo sa sľubovaný rozsah zdravotnej starostlivosti pokryť nedá a systém sa v najzraniteľnejšej časti, t.j. v segmente všeobecných nemocníc, a to najmä v regiónoch, bude naďalej zadlžovať.

Situácia na strane výdavkov je už niekoľko rokov problematická a päť oddlžení nemocníc, vždy po platových úpravách „skokom“, je toho jasným dôkazom. Nikto nespochybní, že rast platov bol nevyhnutý. No pred každým takýmto rozhodnutím musí najskôr „organizátor“ rastu platov vytvoriť udržateľné predpoklady – zabezpečiť rast na strane príjmov rozpočtu. Nikto racionálne rozmýšľajúci rovnako nespochybní, že najskôr musia byť pokryté v dostatočnom rozsahu pohotovostné služby – dodnes stále nie sú, potom neodkladné výkony. Dodnes sú hradené v operačných odboroch tak na 60%. Sektorové rozdelenie zdrojov sa totiž riadi inými pravidlami – typicky slovenskými. Nadmieru musia byť finančné saturované súkromné centrá zobrazovacej diagnostiky, laboratórnej  diagnostiky, teda firmy podobné „firme tety Anky“. Na Slovensku je to tak!

V akom rozsahu budú výkony zdravotnej starostlivosti z povinného zdravotného poistenia pri týchto zdrojoch hradené je druhou stranou problému rozpočtu. V súčasnosti má poistenec sľubované v podstate všetko, pretože platí za každých okolností čarovná formulka: „Poistencovi je garantované všetko a všetko je plne hradené z povinného zdravotného poistenia, poskytovatelia si majú zabezpečiť dobré zmluvy, zdravotné poisťovne majú limitovať úhradu výkonov do výšky schváleného rozpočtu a naviac majú v rukách cenotvorbu.“  Čierny Peter je v rukách poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a to najmä v rukách všeobecných nemocníc, ktoré majú hľadať vnútorné rezervy, alebo sa zadlžovať.

Rozpočet zdravotného poistenia sa musí stať nezávislým od štátneho rozpočtu a to vyžaduje zmenu zákona. Povinné verejné zdravotné poistenie musí v plnom rozsahu platiť len výkony uvedené v zozname vytvorenom podľa štandardných postupov reálne ocenených a vykonaných poistencovi v zákonom garantovanom rozsahu. Nebude nič jednoduchšie, ako vypočítať sadzbu poistného na jedného poistenca povinného zdravotného poistenia, ktorá sa musí rovnať podielu nákladov povinného zdravotného poistenia na jedného poistenca z predchádzajúceho obdobia upravená o inflačný koeficient. Uvedená suma prepočítaná na jeden mesiac bude zároveň sociálnou dávkou na úhradu povinného verejného poistenia pre hmotne odkázané osoby. Ostatné výkony zaplatí poistenec alebo si uzatvorí na určitý rozsah služieb súkromné individuálne poistenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?