Na margo “Zákona o športe”

Autor: Peter Ottinger | 28.8.2015 o 19:02 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  655x

Ministerstvo zdravotníctva SR a zdravotné poisťovne vydali dňa 31. júla 2015  tlačovú správu, ktorej obsahom bol nesúhlas s niektorými ustanoveniami návrhu Zákona o športe.

Žiadajú z návrhu zákona vypustiť všetky nové povinnosti vyplývajúce pre poisťovne a ministerstvo. Podľa návrhu by si mali zdravotné poisťovne zriadiť takzvaný prevenčný fond, z ktorého budú podporovať rozvoj športu a posielať do neho 0,25 % z prijatého poistného. Sektor zdravotníctva by týmto opatrením podľa ministerstva prišiel o viac ako 10 miliónov €, čo v komplikovanej finančnej situácii v zdravotníctve je neprijateľné. Asociácia farmaceutického priemyslu považuje za bezprecedentné, aby o rozpočte v pôsobnosti MZ SR rozhodoval rezort školstva a to je skutočne nepriestrelný argument.

Nepriestrelným argumentom je aj to, že peniaze zo zdravotných odvodov majú byť určené výhradne na zdravotnú starostlivosť. Pri hodnotení zdravotníckych zákonov z tohto pohľadu, legislatíva kríva na všetky nohy, ktoré má. Máme jeden z najdrahších systémov záchrannej zdravotnej služby a operačných stredísk tiesňového volania na svete, ak porovnáme rozpočet na zdravotnú starostlivosť celkom a rozpočet na záchranku. Zdravotné poisťovne na ich činnosť vyčleňujú 0,35% poistného rozpočtu. S istotou 25-30% z výnosov staníc záchrannej služby “putuje” mimo prostredia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Úrad pre dohľad zdravotnej starostlivosti má vyčlenených 0,45% z poistného rozpočtu a NCZIS 0,27% z poistného rozpočtu. To sú čísla z ktorých sa zatočí hlava pri porovnaní s tým, čo je vynaložené na pohotovostné služby vo všeobecných nemocniciach!!!

Zhrnuté a podčiarknuté, čo je potom 0,25 % z poistného rozpočtu pre prevečný fond? Z pohľadu vyššie uvedeného kvapka v mori. Stačí vrátiť krajské operačné strediská do krajských nemocníc, tie ich budú prevádzkovať diametrálne lacnejšie, na dôvažok budú vykonávať odsun systémom k sebe tak ako sa to má a nie ako dnes systémom od seba – len sa čím skor zbaviť pacienta a natočiť veľa kilometrov. Tam, kde je koncentrovaný vrcholový šport prideliť stanice záchraniek tamojším nemocniciam a tie z radosťou budú zabezpečovať športové a iné masové podujatia z príjmu, ktorý záchranka poskytuje. Mierne tým utrpí biiznis na úkor zdravotníctva, ale tem bude mať ešte aj tak dosť...

MUDr.Peter Ottinger

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.


Už ste čítali?