Dobrý zákon sa obísť nedá, ale zlý áno

Autor: Peter Ottinger | 14.4.2015 o 14:20 | Karma článku: 4,96 | Prečítané:  577x

Je v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti peňazí málo, akurát alebo veľa? Koľko ľudí, toľko odpovedí, záver je v nedohľadne,  preto možno vyvodiť len všeobecný záver. Ak je peňazí málo, tak je povinný regulátor – ministerstvo zdravotníctva  triezvo zúžiť rozsah služieb, ktoré sú plne platené zdravotnou poisťovňou, zvýšiť objem odvodov zdravotného poistenia alebo zaťažiť poistenca spoluúčasťou v určitom rozsahu výkonov a to súmerne vo všetkých medicínskych odboroch.  

Všetko môže platiť aj opačne, ak bude zdrojov zdravotného poistenia dostatok, či nebodaj prebytok. Systém však nikdy nebude dobre nastavený, ak sa nedostatok zdrojov bude kompenzovať  nedofinancovaním všeobecných nemocníc, ktoré sú  jedinou zložkou zabezpečujúcou sústavnú dostupnosť zdravotníckych služieb občanom. Dvadsať rokov sú všeobecné nemocnice „finančne podvyživené“, zadlžujú sa, hlboko pod cenu sú predávané ako nehnuteľnosti aj s vybavením a ich zamestnanci – lekári, zdravotné sestry, pôrodné asistentky, fyzioterapeuti sú ako nevoľníci „predávaní“ tiež a hlboko pod hodnotu ich know-how. 

Novela zákona 577/2004 Z.z. nesúca hrdý názov o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti zakázala vyberať bezvýznamné skutočnosti, ako poplatok za objednanie pacienta na odborné vyšetrenie,  zrušila možnosť vyberania poplatku za vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, zrušila možnosť vyberať poplatok za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu alebo za vydanie potvrdenia o vyšetrení a ošetrení poistenca. So značnou dávkou irónie možno povedať, že je to „záslužné“, ale čo už môže vytvoriť úrad, kde lekárov alebo sestry spočítaš na prstoch jednej ruky.

Zákon však vyprovokoval ľubovoľnú tvorivosť ako finančnú situáciu zo straty poplatkov nahradiť. Súkromné ambulancie sa už vyjadrili, že zrušenie poplatkov prinesie straty až do 20%. Tak to sa mi zdá prehnané, ale prosím, nech je.  Na druhej strane nemôžem pochopiť, ako mohol zákonodarca objednanie sa k lekárovi na určitú hodinu zaradiť medzi výkony akútnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti, t. j. do § 3 zákona o rozsahu. Jedná sa o typickú službu súvisiacu s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorá ako taká patrí do § 38 spomenutého zákona. 

Súkromné zdravotné poisťovne vraj nevylučujú, že lekárom zvýšia platby pre výpadok z príjmov z poplatkov. To prináša ďalšie absurdity. Kto to len videl, aby sa ceny výkonov menili v závislosti od toho že si niekto, aj keď je to ministerstvo, zmyslí zrušiť nejaký poplatok?  Nemá sa cena lekárskeho, sesterského výkonu lebo výkonu fyzioterapeuta odvíjať od reálnej hodnoty poskytnutého know-how a použitých materiálových výdavkov? Nemá v súlade so zákonom o cenách tvoriť ceny zdravotníckych výkonov a služieb ministerstvo zdravotníctva? Prečo cenotvorbu vložilo ministerstvo do rúk kupujúceho, t. j. do rúk zdravotnej poisťovne?  Potom sa vôbec nemožno čudovať spomenutej ľudovej tvorivosti „tiež zdravotníckych expertov“, ktorí navrhujú rôzne možnosti ako nahradiť výpadok zdrojov zo zrušených poplatkov. Žiadať kompenzáciu od zdravotných poisťovní je zábavným zistením najmä aj preto, že ju navrhol bývalý generálny riaditeľ najväčšej zdravotnej poisťovne.

Rád si spomínam ako z postu generálneho riaditeľa „nesmierne nerád upravoval ceny výkonov všeobecným nemocniciam nahor“.  Už v tej zdravotnej poisťovni nie je, tak sa ľahšie navrhuje. Zaujímavou možnosťou je spoplatnenie výkonov, ktoré nie sú platené z povinného verejného poistenia alebo zámerne si niektoré výkony nedať do zmluvy, aj keď má lekár na tieto výkony certifikát. Je to možnosť ako obísť zákon tým, že si lekár na tieto výkony založí inú spol. s ručeným obmedzením. Podobnou možnosťou je vyberanie poplatkov cez sprostredkovateľa, ktorý nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Sprostredkovateľom môže byť tzv. manažér pohybu osôb po budove v ktorej sídli lekár. Aj v najstaršom remesle sveta pôsobili pre slečny ľahších mravov „sprostredkovatelia“, iba sa inak nazývali, ale že takéto niečo dokážu naši „zdravotnícki experti“ navrhovať lekárom s cieľom nahradiť výpadok z príjmov za zákaz vyberania poplatkov za objednanie na presný čas, to normálne mysliaceho človeka len veľmi ťažko napadne. Je zarážajúce, aké absurdity možno vymyslieť, keď chýbajú peniaze!

Ako hlboko možno klesnúť v snahe „opiť rožkom“ zdravotnícku verejnosť miesto toho, aby sa konečne zodpovední spojili, pripravili vyváženú, reálnu a najmä stabilnú legislatívu, teda zaviedli poriadok v zdravotníckej legislatíve, ktorá prekypuje chaosom, neporiadkom, množstvom výnimiek a protichodných ustanovení. Pre začiatok by úplne stačilo upratať zákon o zdravotnom poistení a zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z povinného zdravotného poistenia, nehradenej zo zdravotného poistenia a službách súvisiacich so zdravotnou starostlivosťou. Výkony platené z povinného zdravotného poistenia majú mať bez diskusie pevné, ale najmä reálne ceny platné pre každého bez výnimky a výkony nehradené zo zdravotného poistenia si ocení sám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Zostáva maličkosť. Niekto, teda samozrejme ministerstvo zdravotníctva, musí tieto výkony vyčleniť. A to bolí, lebo tam sa strácajú voličské percentá... 


MUDr. Peter Ottinger
predseda zdravotnej sekcie SDKÚ – DS

Diskusiu o našich návrhoch môžete s nami viesť aj na našej stránke na Facebooku.

Podporte článok na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť podozrivých

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?