Na margo “Zákona o športe”

Autor: Peter Ottinger | 28.8.2015 o 19:02 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  634x

Ministerstvo zdravotníctva SR a zdravotné poisťovne vydali dňa 31. júla 2015  tlačovú správu, ktorej obsahom bol nesúhlas s niektorými ustanoveniami návrhu Zákona o športe.

Žiadajú z návrhu zákona vypustiť všetky nové povinnosti vyplývajúce pre poisťovne a ministerstvo. Podľa návrhu by si mali zdravotné poisťovne zriadiť takzvaný prevenčný fond, z ktorého budú podporovať rozvoj športu a posielať do neho 0,25 % z prijatého poistného. Sektor zdravotníctva by týmto opatrením podľa ministerstva prišiel o viac ako 10 miliónov €, čo v komplikovanej finančnej situácii v zdravotníctve je neprijateľné. Asociácia farmaceutického priemyslu považuje za bezprecedentné, aby o rozpočte v pôsobnosti MZ SR rozhodoval rezort školstva a to je skutočne nepriestrelný argument.

Nepriestrelným argumentom je aj to, že peniaze zo zdravotných odvodov majú byť určené výhradne na zdravotnú starostlivosť. Pri hodnotení zdravotníckych zákonov z tohto pohľadu, legislatíva kríva na všetky nohy, ktoré má. Máme jeden z najdrahších systémov záchrannej zdravotnej služby a operačných stredísk tiesňového volania na svete, ak porovnáme rozpočet na zdravotnú starostlivosť celkom a rozpočet na záchranku. Zdravotné poisťovne na ich činnosť vyčleňujú 0,35% poistného rozpočtu. S istotou 25-30% z výnosov staníc záchrannej služby “putuje” mimo prostredia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Úrad pre dohľad zdravotnej starostlivosti má vyčlenených 0,45% z poistného rozpočtu a NCZIS 0,27% z poistného rozpočtu. To sú čísla z ktorých sa zatočí hlava pri porovnaní s tým, čo je vynaložené na pohotovostné služby vo všeobecných nemocniciach!!!

Zhrnuté a podčiarknuté, čo je potom 0,25 % z poistného rozpočtu pre prevečný fond? Z pohľadu vyššie uvedeného kvapka v mori. Stačí vrátiť krajské operačné strediská do krajských nemocníc, tie ich budú prevádzkovať diametrálne lacnejšie, na dôvažok budú vykonávať odsun systémom k sebe tak ako sa to má a nie ako dnes systémom od seba – len sa čím skor zbaviť pacienta a natočiť veľa kilometrov. Tam, kde je koncentrovaný vrcholový šport prideliť stanice záchraniek tamojším nemocniciam a tie z radosťou budú zabezpečovať športové a iné masové podujatia z príjmu, ktorý záchranka poskytuje. Mierne tým utrpí biiznis na úkor zdravotníctva, ale tem bude mať ešte aj tak dosť...

MUDr.Peter Ottinger

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?